Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Napsali o nás

http://hradecky.denik.cz/zpravy_region/zvireci-prehlidku-zpestri-ukazka-kraliciho-hopu-20160628.html

 

 

Králíci budou skákat do výšky, chovatelé v Chlumci slaví 'devadesátku'

Chlumec nad Cidlinou - Obyvatelé Chlumce mají tento víkend pořádně nabitý program. Kromě toho, že se po řece Cidlině budou během Halloweenského veselí prohánět piráti, v pozadí nezůstanou ani chovatelé a zahrádkáři. Pro návštěvníky si totiž připravili hned dvě výstavy.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.Autor: DENÍK/Alena Kaňková

Chovatelé totiž slaví rovných 90 let od svého založení a že se mají opravdu čím chlubit potvrzuje jeden z organizátorů Miroslav Urban. „Vystaveno bude na osm set zvířat, z toho tři sta králíků. Největší váží 8 kilo, nejmenší půl kila. Dále se můžete přijít podívat na drůbež, husy nebo holubi se zvláštní strukturou peří," láká všechny zájemce Urban. Jako bonus je připravena i ukázka králičího skákání do výšky. Všechna vystavovaná zvířata si mohou návštěvníci samozřejmě i koupit, ať už k radosti či užitku.

Vědět o sobě dají o víkendu také zahrádkáři, kteří představí své letošní výpěstky a spolu s nimi také včelaři. Výstavy probíhají v sobotu i v neděli, vždy od 8 do půl páté odpoledne.

Michaela Zumrová
Zdroj: http://hradecky.denik.cz/zpravy_region/kralici-budou-skakat-do-vysky-chovatele-v-chlumci-slavi-devadesatku-20141025.html

 

Posvícenská výstava zvířat v Chlumci nad Cidlinou.Autor: Deník/ Michaela Zumrová

Vůně vynikajícího guláše, cukrové vaty a desítky vystavených, často i méně známých druhů zvířat, zlákaly o víkendu do chlumeckého chovatelského areálu na tisícovku návštěvníků. Není divu, výstavy králíků, hus, holubů nebo třeba nevídaných exotických ptáků tu mají už dlouholetou tradici.

Dlouholetá tradice pořádání výstav

„Hala, ve které vystavujeme, byla postavena zhruba před 45 lety, to se ještě vozila zvířata na výstavy vlakem. Pak vzpomínám, že tu bylo takových jedenáct ročníků výstav jenom exotického ptactva. To bylo v době, kdy bylo populární chovat například andulky," říká jeden z organizátorů  a zkušený chlumecký chovatel pan Vosáhlo.

Vynikající guláš a bohatá tombola

Letos byla pro příchozí připravena výstavní podívaná čítající skoro dvě stovky králíků, 120 holubů a desítky dalších hospodářských zvířat, a to především drůbeže. Některá z nich byla i k prodeji.

„Mimo chovatelů sem rádi zavítají také rodiny s dětmi. Právě dětem se nejvíc líbí husy a mandarinské kachny, kterým říkáme mandarinky. Letos tu máme speciálně pro ně na ukázku i slepici s několika malými kuřátky," přiblížil živé exponáty s úsměvem šéf místních chovatelů Miroslav Urban.

Když už se i ti nejmenší návštěvníci odtrhli od roztomilých králíčků a kuřátek, vrhli se na houpačky a kolotoče, které v rámci posvícenské tradice přijely z Kunčic. Ti starší rádi zamířili pro guláš, pivo nebo limonádu. Štěstí mohli zkusit i v bohaté tombole, kterou organizátoři nachystali. Hlavní cenou bylo sele, jízda kočárem nebovečeře na ranči. Vylosovat jste si mohli ale i různé sladkosti, vajíčka, ryby místních rybářů,  palivové dřevo nebo krmivo pro zvířata.

V neděli pak výstavu zpestřil Králičí hop, což je zábavné králičí klání ve skoku přes různě obtížné překážky. Ke slovu se dostali také zahrádkáři, kteří své letošní výpěstky prezentovali v Říhově domě.

Kdo jste letošní posvícenskou výstavu v Chlumci nestihli, nezoufejte. Organizátoři počítají s dalším ročníkem a už teď všechny srdečně zvou.

26.10.2015
 

Autor: Michaela Zumrová

V Chlumci v sobotu vystaví velké i zdrobnělé plymutky

Chlumec nad Cidlinou - Chovatelský areál vedle fotbalového stadionu v Chlumci v sobotu ráno zaplní stovky plymutek, těšit se můžete až na pět set kusů tohoto žíhaného plemena kura domácího.

Plymutky chovatele L. Řeháčka.

Plymutky chovatele L. Řeháčka.Autor: DENÍK/Archiv

„Sjedou se sem chovatelé z celé republiky, určitě je se na co těšit," přibližuje za chlumecké chovatele předseda tamního sdružení Miroslav Urban.

Vystavovat se budou velké i zdrobnělé kusy tohoto středně velkého plemena slepice. Zajímavostí je, že své trochu netradiční jméno dostaly plymutky podle amerického města Plymouth, ze kterého původně pocházejí.

Nebude chybět domácí guláš

Tato speciální celostátní výstava slaví už svůj 15. ročník a zájemci si budou moci mladou drůbež přímo na místě také nakoupit. „Podávat se navíc bude kvalitní domácí guláš," láká Miroslav Urban. Konec je plánován na druhou hodinu odpoledne, tak neváhejte dlouho.

6.11.2015
 

Autor: Redakce
Zdroj: http://hradecky.denik.cz/zpravy_region/v-chlumci-v-sobotu-vystavi-velke-i-zdrobnele-plymutky-20151106.html

TOPlist